Energetická bezpečnosť štátu -Tunis, Egypt, Sýria, Irán. .. Prečo?

16. februára 2013, Grey, Comme d'habitude

 

Energetická bezpečnosť štátu -Tunis, Egypt, Sýria, Irán… Prečo?

 

Nerád by som písal knihu, aj keď táto téma je tak vzácna, že by sme mohli napísať niekoľko dielov. Úvod je dosť tvrdý. Energiu potrebujeme. Boli sme zvyknutí, že cena energetických zdrojov je malá len preto, lebo sme patrili do skupiny, ktorá využívala určitú symbiózu. To sa týkalo aj energetiky. Kontrakty na plyn boli uzatvárané na báze “prázdne za plné”, čo znamenalo, vy nám plynovod a my vám plyn. ÁNO je to veľmi široké pomenovanie. Pozrite sa na mapu a myslite, nebojte sa, to naozaj nebolí :))

 

Podstata spočíva v ponímaní sveta tých, ktorí MAJÚ a tých, ktorí by CHCELI MAŤ, ale nesprávajú sa slušne. Prečo to zašlo do takzvanej “arabskej jari” pochopíme, keď sa vrátime k udalostiam v novodobej histórii. Irán – problémy Šacha Rezy Pahlavieho a jeho “návrat”, ktorý sa konal za výdatnej pomoci spoločnosti AGIP. Zamávalo to rovnováhou na trhu ropy a plynu o to zvlášť, že sa týkalo nabúrania konsenzusu takých “hráčov” ako UK a USA. Výsledok je nám už známy. USA získalo dlhodobú zmluvu zo Saudmi , UK prehodnotilo svoje zmluvy s Iránom a AGIP… Ten sa musel stiahnuť kvôli politickej kríze /dosť rýchlo ukončenej/. Veľký porazený, alebo skôr vitae Bettino Craxi využíval dlhé roky politický azyl v Tunise a AGIP využíval tuniské energetické zdroje. Súčasná EU… AGIP investuje do nákupu priemyselných parkov, ako v Bulharsku, tak aj v Rumunsku. Ešte nevie kam povedie podmorský plynovod. Tie isté praktiky sa dajú aplikovať k najužšiemu úseku Jadranského mora. Vlore /Albania/ a Brindisi /Taliansko/ je tak súčasťou propagovaného plynovodu, ktorý by spájal energetickú závislosť štátu a popri tom dal celkom slušný výnos… To všetko je fajn. Ale ten Plyn, je potrebné najprv mať…

 

Pozrite sa na chronológiu… Rusko podpisuje dlhodobú zmluvu s Turkmenistanom. Medzinárodné zmluvy, celý paket, ktorý podpisuje Bulharsko sú Schválené na mimoriadnej schôdzi parlamentu. Bola to nočná schôdza. Plynovod Nord STREAM je funkčný, partnerské zmluvy s RUHRGAZ a inými partnermi v EURÓPE chránia pozíciu GAZPROMU. Nota bene ruské plynovody sa blížia k čínskym hraniciam, obchvat pri Bajkálskom jazere to bola naozaj výzva. Popritom sa stavia kozmodróm neďaleko mesta CITA. Vladivostok je obnovený len tak popri tom… A staré potrubia na našom/vašom uzemí?

 

AHA to je ešte iné kafé… čie je to územie? Trasy plynovodov prechádzajúcu cez súkromné pozemky, už dávno nie sú štátne. Ochranné pásmo vysokotlakového plynovodu má koľko metrov? Predpokladám, že by bolo spravodlivé, aby vlastník bol odškodnený za ujmu, ktorú trpí toľko rokov. Potom v čom naozaj spočíva energetická bezpečnosť štátu? Otázka znie, kto a kedy to vypočíta. Druhá otázka, kto a kedy za to zaplatí. Dúfam, že nie my všetci…


MAPA INOGATE


Mapa plynovodov