Založ si blog

Cyprus – raj, kde sa zrodila Afrodita

CYPRUS – RAJ, KDE SA ZRODILA AFRODITA

 

Raj, kde sa zrodila Afrodita? Že sa zrodila z morskej peny? Že je to rozprávka a nedá sa tomu veriť? Tak vám poviem, že bude v tom viac pravdy, ako v tom, čo je silou mocou „tlačené“ ľuďom do hlavy, na tému Cypru, zvlášť v posledných dňoch. Možno preto, zopár čisto rozprávkových, aj keď skutočných faktov…

 

Cyprus – je známy od praveku. Prechádzal z rúk do rúk, aby naposledy v roku 1960 získal nezávislosť. Postavenie cirkvi bolo a je dôležité, prvý prezident Cypru bol kňaz .Cyperčan, vodca arcibiskup Makarios III .Spomína sa naňho v dobrom. Úplne inak ako istého farára, ktorý tiež stál na čele iného štátu.

Začiatky boli ťažké, prepad tureckej armády a okupácia severnej časti Cypru, porušovanie práv cyperského obyvateľstva, viď rezolúcia OSN. Rozdelenie ostrova – demarkačná línia rozdelila nielen územie, ale aj ľudí. Vynútilo si to prítomnosť mierových jednotiek OSN.

Napätie v regióne /Blízky východ, Libanon/ , podobne ako napätie v regióne dnes /Sýria/, zas poukazuje na strategický význam Cypru – logistika, infraštruktúra /letiská, prístavy, sofistikovaný bankový systém/. Kvôli tomu sa na Cypre nachádzajú dve britské vojenské základne. Jedna v Dekeleia a druhá v Akrotiri. Základne majú status suverénneho územia UK. Čo už…

Pozostatok koloniálnej histórie v postkoloniálnom prevedení.

Cyprus je rajom, no nie daňovým rajom. Každý, kto tam má nehnuteľnosť pochopí, čo to znamená. Však stačí si spočítať, akú daň z nehnuteľnosti, treba zaplatiť za byt, ktorý má hodnotu vyššiu ako 400 tis EUR. Pre tých, ktorí budú oponovať mám otázku. Aká je cena bytu napríklad v bratislavskej EUROVEE? Otázka je len preto, aby sa poukázalo, že na Slovensku je veľa podobných nehnuteľností vo vyššej hodnote… Takže, čo sa daní týka Cyprus nie je žiadna výnimka. Dane treba platiť a účtovníctvo treba viesť. Daňová politika a výška daňovej zaťaženosti – je to suverénne právo štátu určiť druh dane, výšku a spôsob, akým sa daň vyberá. Na rozdiel od naozajstných daňových rajov, kde sa dane neplatia, účtovníctvo sa nevedie a nikoho nezaujíma, kto je vlastníkom obchodnej spoločnosti. Pokojne tam môže byť zapísany aj vlčiak Harry, alebo mačka Muri. Prípadne podľa potreby sa vytvorí spoločnosť – Harry and Muri Corporation … Veď čo nie je zakázané, je dovolené, či?

Cyprus ma sofistikovaný a stabilný právny systém. Vieme, že stabilný právny systém zaručuje dlhodobé investície. Je to normálny jav, keď niekto chce pracovať v normálnom prostredí, potrebuje záruky, že v krátkom období kvôli politicko-lobistickým tlakom nebudú sa meniť, podmienky pôsobenia podnikateľských subjektov. Symetria práva je niečo, čo je soľ v oku neslušných politikov. Znamená len toľko, že každý, bez ohľadu na to, či je to právna alebo fyzická osoba, má také isté postavenie pred zákonom. Tak to má byť. Preto právny štát nebude spĺňať účelové požiadavky, ktoré sú v rozpore so zákonom, aj keby to boli požiadavky priamo z Brusselu.

Problém Cypru je tak naozaj problémom EU. Je jasné, že Cyprus investoval v Grécku cenné papiere, veľa peňazí a to je problematické. Neboli to predsa len špekulatívne obchody maklérskych domov /to by bolo zaujímavé pozrieť sa aj na ten domicil tých maklérskych domov/. Pozrime sa bližšie. Ste si istí, že by tie peniaze Cyprus investoval, keby pozícia EU a inštitúcií, ktoré sú zodpovedné za kontrolu údajov a poskytovanie informácií /v tom informácie o reálnych hrozbách na finančných trhoch/ boli správne? Keby rating Grécka bol, aspoň informatívne poskytnutý všetkým členským štátom?… no to sotva. Ste si istí, že administratíva EU sa dala len tak „oklamať sfalšovanými údajmi,“ ktoré poskytla grécka strana? Tak to je pekné, čo za „auditor“ tie údaje kontroloval, keď to trvalo pekných pár rokov. Určite to nerobil zadarmo a mal peknú odmenu. Keď len okrajovo popritom spomeniem kauzu EUROSTAT /Jaques Delors, bývalý člen francúzskej vlády, ktorý dožíva v štruktúrach EU/, tak sa potom otvára pandorina skrinka, že Cyprus pri tomto mechanizme, je len malinké zrnko maku vo veľkom hrnci. Kto je za to zodpovedný, je jasné. Tak nech si to pekne zhltne a na svoj účet. Čo sa predsa stane aj tak. Je to celkom normálny a prirodzený jav.

V tom prípade niekde /kto povie kde?/, došlo buď k omylu, alebo šlo o skutočné, naplánované zavádzanie… Keď došlo k omylu – je vôbec možné, aby sa v takých inštitúciách stávali tak závažné omyly? Prečo za omyly len niekoho, majú platiť všetci? – naozaj opodstatnená otázka. Cyprus, ten malinký štát, keď si tak porovnáme ostatné krajiny EU, vôbec EU nezaujíma. Až doteraz, keď poriadne zaškrípal, zatiaľ skrytý pred zrakmi nezasvätených, mechanizm finančných operácií v rámci EU. Možno nastal čas ozrejmiť si, čo znamená menová suverénnosť štátu, menová politika, dozor národnej banky a ochrana ekonomického záujmu štátu, ktorý je zaviazaný starať sa o svojich občanov. Štát, ktorý je štátom a ktorý si chce svoju suverénnosť udržať aj do budúcna. Inak na čo by bola ústava?

Poukazovať na Cyprus, aký je „nebezpečný“ a „roztopašný“ je predsa nezmysel. Hodnotiť plat úradníka a porovnávať ho s platom toho istého slovenského úradníka je neadekvátne, neporovnateľné, scestné a… smutné. Áno, smutné nie je to, že cyperský úradník zarába 3000 eur, ale to, že ten slovenský len 700. Pritom ceny základných potrieb na Slovensku sú sem tam i drahšie, ako v Nemecku… Koľko zarába nemecký úradník? Sotva menej, ako ten cyperský, či? Predpokladám, že poslanci NR SR a „vyvolení predstavitelia samosprávy,“ majú vyššie príjmy, ako inžinier, úradník, sestrička…V tom prípade možno poukázať ten „domáci“ rozdiel. Bude to o viac zaujímavé, že je to tu blízko, tu za rohom… Dokonca sa môžeme na to celkom nahlas opýtať, prečo a za čo?

Predstavenie širokej verejnosti Slovenska, že Cyprus ako štát OBERÁ NÁS CEZ DANE O MILIÓNY… je nehorázne. Nikto nikoho o nič neoberá. Veď tie milióny si treba strážiť, mať dobrý daňový systém, aj ten softvérový, ktorý to bude vedieť spočítať, veď bol drahý ako šafran :)) Vinníkov, ktorí porušujú zákon /za predpokladu, že v právnom štáte sa koná podľa zákona, inú možnosť ani nepripúšťam, či?/ adekvátne trestať a dane vymáhať. Inak medzinárodné zmluvy špecifikujú postup, aj čo sa týka súčinnosti inštitúcii zodpovedných za ochranu ekonomických záujmov štátu. Lenže žiadajúci štát, musí spĺňať podmienky dožiadaného štátu a poukázať, že k porušeniu zákona došlo. Zákon je zákon aj keď nedokonalý. Žiada sa povedať „ dura lex sed lex,“ ale treba pamätať, že v práve má platiť a v tom medzinárodnom aj platí „pacta sund servanda.“ .V tom prípade je bližšie a viac účinné obrátiť sa na domáce inštitúcie za účelom kontroly, kto, kedy a či vôbec zákon ohľadne daní porušil, alebo porušuje. Postup potom bude jasný.

Keď niekto aj napriek tomu bude trvať na tom, že Cyprus je daňový raj, hmm… koľko rajov je okolo nás :)) Holandsko, Švajčiarsko, Lichtenštajnsko, Luxemburgsko, Isle of Man, Guersney… Ideálne miesta na „non operating companies“ – skôr známe pod menom „schránkové firmy.“ Mechanizmus fungovania nebudem opisovať. To by bolo daňové poradenstvo:)) Čo by štát zase „prikrátilo“ o dáke drobné. Každopádne tá informácia, by bola pravdivá. To, že Cyprus oberá Slovensko o milióny, pravdivá nie je.

Niekedy v minulosti koloval vtip na tému novín PRAVDA v ZSRR. Posudzovalo sa, čo naozaj z toho, čo sa v tých novinách píše, pravdou skutočne je. Jeden človek to veľmi jasne, stručne a výstižne napísal

  1. Dátum – absolútna pravda

  2. Predpoveď počasia – polopravda

  3. Obsah – ten bohužiaľ s pravdou nemá nič spoločné…

Preto normálny človek, keď siaha po novinách, ktoré nespadajú do zoznamu bulvárnych plátkov, rád by si prečítal niečo, čo nebude obsahovať slovíčko VRAJ. Osobne predpokladám, že čitateľov nezaujíma, že Jožo VRAJ chodí v bodkovaných tangáčoch a jeho žena má VRAJ čipkované nohavičky zateplené styropianom, čo je VRAJ zdravé a pohodlné… Preto informácie týkajúce sa závažných dianí, by nemali obsahovať slovo VRAJ. Novinár aj ten obyčajný, nielen triedy HIGH CLASS, má písať to, čo je NAOZAJ…

 

Cyprus ako raj a Afrodita… keď sa pozriem na túto pláž, ktorú schladí jemný dotyk vĺn a príjemný vánok teplého vetra sem tam pohladí tvár, tak pokojne môžme veriť, že Zeus nevybral toto miesto len tak. Dokonca môžme veriť, že  to krásne telo Afrodity z morskej peny /z biologického hľadiska totálny nezmysel, ale z božského, prečo nie/ niekto dokázal stvoriť NAOZAJ…

Pravda – SK , taká čistá sranda : )) 12

02.11.2015

” Humor je boj s ľudskou hlúposťou. V tom boji nemôžeme nikdy vyhrať, ale nikdy v ňom nesmieme ustať. Pravda, pozor na omyl: Ten, koho považujeme za hlupáka, považuje za hlupáka nás. Ide viac »

Vlasť – Hrdinovia a zradca ČSR

28.10.2015

Ocitol som sa v živote. Videl som tie obrovské vlny, tie nemilosrdné vlny, i bolo mi jasno, že vzdor všetkej sebadôvere, vzdor nádeje a povzbudzovania priateľov, vzdor nadšenia môjho a relatívneho viac »

Slovo na nedeľu – hriešnik Tiso

25.10.2015

„Učiteľ, ktoré prikázanie v Zákone je najväčšie?“ On mu povedal: „Milovať budeš Pána, svojho Boha, celým svojím srdcom, celou svojou dušou a celou svojou mysľou! To je najväčšie viac »

Privádzač D1 Žilina

VIDEO: Výstavba diaľnice pri Žiline sa komplikuje. Pozrite si nové zábery

20.01.2019 06:00

Diaľnicu D1 južne od Žiliny s mestskými komunikáciami spojí diaľničný privádzač.

Trump

Trump za múr ponúkol ochranu migrantov, u demokratov neuspel

20.01.2019 00:35

Donald Trump ponúkol demokratom dočasnú ochranu migrantov, ktorí sa do USA dostali ako deti, výmenou za súhlas s vybudovaním múru s Mexikom.

Tesco, hypermaket, obchod, pokladňa, kasa, bloček

Ceny v obchodoch by mali v tomto roku rásť miernejšie ako vlani

19.01.2019 22:17

Inflácia meraná indexom spotrebiteľských cien (CPI) by v tomto roku mala zostať pod úrovňou vlaňajška, keď dosiahla 2,5 % nárast.

Vrtuľník

Leteckí záchranári pomáhali štyrom zraneným lyžiarom

19.01.2019 21:16

Traja muži a jedno dievča utrpeli poranenia pri lyžovaní na Martinských holiach, Jasnej a Vysokých Tatrách.

Grey

Pekne a veľmi múdre slova,preto najkrajšie ako viem chcem poďakovať tomu kto to povedal :):)  "Niečo by sme nemali vedieť nikdy. A niečo by sme mali vedieť vždy..."

Štatistiky blogu

Počet článkov: 85
Celková čítanosť: 278981x
Priemerná čítanosť článkov: 3282x

Autor blogu