Založ si blog

Novodobé konflikty – vojna, ktorú nepoznáme

Dlho som rozmýšľal, či mám vôbec ešte v tejto téme pokračovať. Určite je príjemnejšie sedieť doma, pozerať televíziu a keď sa náhodou ukáže nejaký záber z ďalekých krajín, diaľkový ovládač máme poruke… Juhoslávia, Čečensko, Bosna, Afganistan… Súčasťou každej vojny je propaganda. Problém novodobej propagandy vojnových konfliktov, pekne predstavil Noam Chomsky v analýze týkajúcej sa main stream medii – debata tu nie je potrebná.

Deformácia mediálnej informácie ešte nie je tak hrozná. Hrozné je to, že sa deformuje výklad medzinárodného práva. Medzinárodné právo, s určitými normami, ktoré sa týkajú vedenia vojenského konfliktu, sa tým zaoberá už od roku 1868 – Deklarácia Petersburska. Najviac známe sú Konvencie Ženevské a Konvencie Haagske… Menej známa, aj keď významná je Konvencia Ottavska z roku 1997. Medzinárodné právne normy, je jedno, či hovoríme o práve humanitárnom, alebo o klauzule Martensa /preambula IV. Haagskej konvencie/, je na nič, keď predmetné právo je sústavne porušované.

Zaujímavým sa potom stáva výklad nájomného vojska /žoldnierov/, v súlade s čl.47 Protokolu I, žoldnierom je ten kto spĺňa následovné podmienky:

– bol najatý na území štátu /konfliktu/, alebo mimo tohto územia do vojny

  • naozaj sa zúčastňuje bojových činností

  • robí to hlavne kvôli platu a dostal prísľub, že bude odmenený

  • /jeho odmena je podstatne vyššia ako odmeny vojakov, ktorí majú podobnú hodnosť alebo funkciu/

  • NIE JE občanom žiadnej zo strán konfliktu

  • nebol vyslaný iným štátom, ako strana konfliktu /úradná misia, príslušník ozbrojených síl/, tento bod môže byť diskutabilný, tak isto ako mandát prítomnosti zahraničných ozbrojených síl, taktiež rezolúcia OSN ohľadne Palestínskeho štátu atď, atd…

V tejto súvislosti sa nastoľuje otázka prítomnosti ozbrojených síl, tak Poľska, ako aj Slovenska, Česka a iných štátov, ktoré sa zúčastnili niečoho pod názvom ISAF.

Až sa pýta dopísať, že medzinárodný zákon sa vzťahuje len na tých, ktorí konvencie podpísali a svojim podpisom sa zaviazali, rešpektovať normy obsiahnuté v uvedených konvenciách. To znamená, že ten kto konvencie nepodpísal, nemusí a ani ich nebude rešpektovať /napr. GUANTANAMO/. Potom sa nečudujme, že sa môžme stretnúť s názorom, že žoldnier je len páchateľ trestného činu… Tak predsa hovorí zákon.

Verte, či neverte, ale matke, žene, deťom, je tento zákon bezpredmetný, keď sa rodinný príslušník, ktorý niekam šiel „ bona fide ,“ nevráti domov. Šiel, ale už sa nevráti. Rodiny nezaujíma politika, ani čo sa deje niekde vo svete. Bude ich to zaujímať neskôr, keď sa s tým už nedá nič urobiť. Možno to bude znieť odo mňa príliš sarkasticky, keď poviem, že neznalosť zákona neospravedlňuje. Škoda, ale je to tak.


Герои России / Ruski Hrdina


Южная Осетия 2008/Južna Osetia


Vukovar  1991 / Juhoslavia 1991


From Beirut / Bosnia / BBC

Pravda – SK , taká čistá sranda : )) 12

02.11.2015

” Humor je boj s ľudskou hlúposťou. V tom boji nemôžeme nikdy vyhrať, ale nikdy v ňom nesmieme ustať. Pravda, pozor na omyl: Ten, koho považujeme za hlupáka, považuje za hlupáka nás. Ide viac »

Vlasť – Hrdinovia a zradca ČSR

28.10.2015

Ocitol som sa v živote. Videl som tie obrovské vlny, tie nemilosrdné vlny, i bolo mi jasno, že vzdor všetkej sebadôvere, vzdor nádeje a povzbudzovania priateľov, vzdor nadšenia môjho a relatívneho viac »

Slovo na nedeľu – hriešnik Tiso

25.10.2015

„Učiteľ, ktoré prikázanie v Zákone je najväčšie?“ On mu povedal: „Milovať budeš Pána, svojho Boha, celým svojím srdcom, celou svojou dušou a celou svojou mysľou! To je najväčšie viac »

svetlo, lampa, pouličné osvetlenie

Bratislava spúšťa súťaž na verejné osvetlenie v meste

24.05.2017 11:21

Hlavné mesto spúšťa súťaž na verejné osvetlenie v meste. Stále však nie je jasné, aká je suma zákazky a na koľko rokov.

práca, zamestnanie

Štát zmierni definíciu nelegálnej práce, firma dostane viac času

24.05.2017 10:58

Ak zamestnávateľ od začiatku budúceho roka neprihlási svojho zamestnanca do registra Sociálnej poisťovne do siedmich dní od začiatku výkonu jeho práce, nebude sa to považovať za nelegálne zamestnávanie.

WHO

WHO platila viac za cestovné než za boj proti AIDS, TBC a malárii

24.05.2017 10:52

Svetová zdravotnícka organizácia bežne dáva viac peňazí na cestovné náklady ako na boj proti AIDS, tuberkulóze a malárii dohromady.

matovič

Ľudia nesúhlasia s rozhodnutím Matoviča nechodiť do parlamentu

24.05.2017 10:45

Vyše 62% ľudí nesúhlasí s rozhodnutím predsedu hnutia OĽaNO-NOVA Igora Matoviča, ktorý vyhlásil, že pre vyhrážky od neznámeho muža nebude chodiť na zasadania parlamentu.

Grey

Pekne a veľmi múdre slova,preto najkrajšie ako viem chcem poďakovať tomu kto to povedal :):)  "Niečo by sme nemali vedieť nikdy. A niečo by sme mali vedieť vždy..."

Štatistiky blogu

Počet článkov: 85
Celková čítanosť: 156220x
Priemerná čítanosť článkov: 1838x

Autor blogu