Založ si blog

Novodobé konflikty – vojna, ktorú nepoznáme

Dlho som rozmýšľal, či mám vôbec ešte v tejto téme pokračovať. Určite je príjemnejšie sedieť doma, pozerať televíziu a keď sa náhodou ukáže nejaký záber z ďalekých krajín, diaľkový ovládač máme poruke… Juhoslávia, Čečensko, Bosna, Afganistan… Súčasťou každej vojny je propaganda. Problém novodobej propagandy vojnových konfliktov, pekne predstavil Noam Chomsky v analýze týkajúcej sa main stream medii – debata tu nie je potrebná.

Deformácia mediálnej informácie ešte nie je tak hrozná. Hrozné je to, že sa deformuje výklad medzinárodného práva. Medzinárodné právo, s určitými normami, ktoré sa týkajú vedenia vojenského konfliktu, sa tým zaoberá už od roku 1868 – Deklarácia Petersburska. Najviac známe sú Konvencie Ženevské a Konvencie Haagske… Menej známa, aj keď významná je Konvencia Ottavska z roku 1997. Medzinárodné právne normy, je jedno, či hovoríme o práve humanitárnom, alebo o klauzule Martensa /preambula IV. Haagskej konvencie/, je na nič, keď predmetné právo je sústavne porušované.

Zaujímavým sa potom stáva výklad nájomného vojska /žoldnierov/, v súlade s čl.47 Protokolu I, žoldnierom je ten kto spĺňa následovné podmienky:

– bol najatý na území štátu /konfliktu/, alebo mimo tohto územia do vojny

  • naozaj sa zúčastňuje bojových činností

  • robí to hlavne kvôli platu a dostal prísľub, že bude odmenený

  • /jeho odmena je podstatne vyššia ako odmeny vojakov, ktorí majú podobnú hodnosť alebo funkciu/

  • NIE JE občanom žiadnej zo strán konfliktu

  • nebol vyslaný iným štátom, ako strana konfliktu /úradná misia, príslušník ozbrojených síl/, tento bod môže byť diskutabilný, tak isto ako mandát prítomnosti zahraničných ozbrojených síl, taktiež rezolúcia OSN ohľadne Palestínskeho štátu atď, atd…

V tejto súvislosti sa nastoľuje otázka prítomnosti ozbrojených síl, tak Poľska, ako aj Slovenska, Česka a iných štátov, ktoré sa zúčastnili niečoho pod názvom ISAF.

Až sa pýta dopísať, že medzinárodný zákon sa vzťahuje len na tých, ktorí konvencie podpísali a svojim podpisom sa zaviazali, rešpektovať normy obsiahnuté v uvedených konvenciách. To znamená, že ten kto konvencie nepodpísal, nemusí a ani ich nebude rešpektovať /napr. GUANTANAMO/. Potom sa nečudujme, že sa môžme stretnúť s názorom, že žoldnier je len páchateľ trestného činu… Tak predsa hovorí zákon.

Verte, či neverte, ale matke, žene, deťom, je tento zákon bezpredmetný, keď sa rodinný príslušník, ktorý niekam šiel „ bona fide ,“ nevráti domov. Šiel, ale už sa nevráti. Rodiny nezaujíma politika, ani čo sa deje niekde vo svete. Bude ich to zaujímať neskôr, keď sa s tým už nedá nič urobiť. Možno to bude znieť odo mňa príliš sarkasticky, keď poviem, že neznalosť zákona neospravedlňuje. Škoda, ale je to tak.


Герои России / Ruski Hrdina


Южная Осетия 2008/Južna Osetia


Vukovar  1991 / Juhoslavia 1991


From Beirut / Bosnia / BBC

Pravda – SK , taká čistá sranda : )) 12

02.11.2015

” Humor je boj s ľudskou hlúposťou. V tom boji nemôžeme nikdy vyhrať, ale nikdy v ňom nesmieme ustať. Pravda, pozor na omyl: Ten, koho považujeme za hlupáka, považuje za hlupáka nás. Ide viac »

Vlasť – Hrdinovia a zradca ČSR

28.10.2015

Ocitol som sa v živote. Videl som tie obrovské vlny, tie nemilosrdné vlny, i bolo mi jasno, že vzdor všetkej sebadôvere, vzdor nádeje a povzbudzovania priateľov, vzdor nadšenia môjho a relatívneho viac »

Slovo na nedeľu – hriešnik Tiso

25.10.2015

„Učiteľ, ktoré prikázanie v Zákone je najväčšie?“ On mu povedal: „Milovať budeš Pána, svojho Boha, celým svojím srdcom, celou svojou dušou a celou svojou mysľou! To je najväčšie viac »

polícia, zásah, Belgicko

V Rotterdame našli dodávku s plynovými bombami, zrušili koncert

23.08.2017 22:47

Holandská polícia pre teroristickú hrozbu zrušila koncert v Rotterdame. Neďaleko miesta konania akcie polícia našla dodávku, v ktorej boli plynové bomby.

Lýbia, rebel

Uneseného líbyjského expremiéra Zajdána pustili

23.08.2017 22:35

Neznámi ozbrojenci ho deväť dní zadržiavali po tom, čo prišiel z Nemecka na návštevu do Tripolisu.

požiar, split, borovicovy les, Split, chorvatsko

Mladá Chorvátka priznala, že založila jeden z ničivých požiarov z pomsty Srbom

23.08.2017 22:13

Chorvátski hasiči pokračujú v boji s množstvom požiarov, ktoré v posledných dňoch ničí rozsiahlu oblasť pozdĺž jadranského pobrežia.

Peter Gajdoš

Pochybnosti o miliardovom nákupe na rezorte obrany

23.08.2017 20:00

Vynárajú sa špekulácie o privysokej cene bojových transportérov na ministerstve obrany a aj o vplyve niektorých zbrojárov, ktorí majú blízko k národniarom.

Grey

Pekne a veľmi múdre slova,preto najkrajšie ako viem chcem poďakovať tomu kto to povedal :):)  "Niečo by sme nemali vedieť nikdy. A niečo by sme mali vedieť vždy..."

Štatistiky blogu

Počet článkov: 85
Celková čítanosť: 161481x
Priemerná čítanosť článkov: 1900x

Autor blogu